Öğrenci Kulüp ve Toplulukları İçin Afiş Şablonları

AFSÜ Logolar (2022)

AFSÜ Afiş Şablon Photoshop-Illustrator (2022)

AFSÜ Afiş Şablon PNG (2022)

AFSÜ Font PT Sans (2022)

Üniversitede Düzenlenen Etkinlik Türleri

Öğrenci Kulüp ve Toplulukları Dijital Afiş Hazırlama İlkeleri

 (Nisan 2021) 

 1. Üniversitemiz öğrenci kulüp/toplulukları tarafından düzenlenen etkinlik, seminer, konferans, panel gibi etkinliklerin duyurulmasına yönelik hazırlanan, üniversite sitesi ana sayfasında ve/veya çevrim içi platformlarda yayımlanacak afişlerin tasarımları, üniversitemizin kurumsal standartlarına uygun şekilde hazırlanmalıdır.
 2. Kulüp/topluluk etkinlikleri için afiş hazırlanmasının amacının, göze çarpan bir tasarım ve merak uyandıran bir metinle insanları etkinliğe katılım için motive etmek olduğu unutulmamalıdır.
 3. Afiş tasarımı, öğrenci topluluğu tarafından AFSÜ Afiş Tasarım Şablonuna uygun şekilde A4 formatında ve dikey hazırlanacaktır.
 4. Üniversitenin ve kulübün/topluluğun logosu, sloganı, etkinliğin başlığı ile sosyal medya adreslerinin yer aldığı alt kuşağın konumları ve boyutları kesinlikle değiştirilmeyecektir.
 5. Yazım ve dilbilgisi kuralları ile noktalama işaretlerinin kullanımına özen gösterilecektir. Kelimelerin yazımında Türk Dil Kurumu Sözlükleri dikkate alınacaktır.
 6. Afiş tasarımlarında AFSÜ Kurumsal Kimlik Rehberinde yer alan PT Sans yazı karakterinin kullanılması tavsiye edilir. Bunun dışındaki Sans-Serif yazı karakterleri de kullanılabilir.
 7. Tasarımın hiçbir yerinde italik yazı karakteri kullanılmayacaktır.
 8. Sosyal medya kuşağında üniversitenin kurumsal sosyal medya hesaplarının yanı sıra etkinliği düzenleyen kulübün/topluluğun hesapları da belirtilebilir.
 9. Afiş tasarımında etkinliğin başlığı, konuk(ların) ismi ve unvanı ile yer, tarih ve saat bilgileri net bir şekilde belirtilecektir.
 10. Konukların unvanları ve ad-soyadları üst satırda, kurumları ise alt satırda belirtilecektir.
 11. Yer, tarih ve saat bilgileri verilirken ikon kullanılacak, Yer: Saat: Tarih: şeklinde kullanım olmayacaktır.
 12. Afiş tasarımlarında yer alan metinlerde harflerin tamamının büyük kullanılmasından kaçınılacak; her kelimenin ilk harfi büyük olacak şekilde kullanılacaktır.
 13. Afiş tasarımlarında mümkün olduğunca renk, görsel ve kelime kargaşasına yer verilmeyecektir.
 14. Saat ve tarih yazımında rakamları ayırmak için tek nokta kullanılacaktır (Örneğin: 13.00 – 14.03.2021 ya da 14 Mart 2021). Yıl mutlaka belirtilecektir.
 15. Çevrim içi (online) gerçekleştirilecek etkinliklerin afişlerinde şu cümle mutlaka yer alacaktır: “Çevrim içi düzenlenecek etkinliğimizin bağlantısına afsu.edu.tr adresinden ve kurumsal sosyal medya hesaplarımızdan erişebilirsiniz.”
 16. Afiş tasarımlarında kullanılan resim, fotoğraf, ikon vb. görsellerin telif/kullanım hakları ile ilgili bütün sorumluluk kulüp/topluluk akademik danışmanına aittir.
 17. Afiş tasarımı, kulüp/topluluk akademik danışmanının uygun görmesinin ardından kulüp/topluluk başkanı tarafından SKS Daire Başkanlığına ulaştırılır.
 18. Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi ve SKS Daire Başkanlığının tasarıma ilişkin önerileri doğrultusunda gerekli düzeltmeler kulüp/topluluk tarafından uygulanır.
 19. Düzeltmeleri tamamlanan afişlerin Üniversite Yönetimi tarafından onaylandığı bilgisi SKS tarafından bildirilmeden sosyal medyada ve gruplarda paylaşılması yasaktır.

Kulüp ve Topluluklarımızın Örnek Afişleri

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2022

Yemek Rezervasyonu

KKE Eğitim Programı

2020 Sevgi Yılı

Engelsiz AFSÜ