Öğrencilerimiz İklim Değişikliği Kaynaklı Tehditlerin Ele Alındığı Seminere Katıldı

AFSÜ İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Topluluğu’nun davetlisi olarak üniversitemizin konuğu olan AKÜ İktisat Politikası Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murad Tiryakioğlu, “Çoklu Krizler Çağında Döngüler ve Dönüşümler” başlıklı bir seminer verdi.

Mavi Salonda gerçekleştirilen etkinliğe AFSÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Sarıkürkcü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Fikret Karalar, Afyonkarahisar Çevre Mühendisleri Derneği Başkanı Birol İnan, AFSÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Filiz Özden Yılmaz ve öğrencilerimiz katıldı.

Çoklu krizlerin, bireylerin yaşam kalitesini düşürdüğü gibi iş dünyasını da etkileyerek işletmelerin sürdürülebilirliğini tehlikeye attığını belirten Doç. Dr. Tiryakioğlu, krizlerin, ekonomik durgunluk, yüksek enflasyon, işsizlik, göç, uluslararası istikrarsızlık, döviz kurlarındaki dalgalanma benzeri pek çok sorunun yanı sıra iklim değişikliği ile birlikte etkilerini daha derinden hissettirdiğini ifade etti.

Küresel olarak karasal alanların yaklaşık %75’inin ve denizlerin %40’ının ağır bir şekilde tahrip edildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Tiryakioğlu, fosil yakıtların tüketimindeki ve arazi kullanımındaki aşırılıkların ormanların tahribatına ve atmosfere sera gazlarının salınmasına, dolayısıyla iklim krizinin derinleşmesine sebep olduğunu anlattı.

Kurucusu olduğu kâr amacı gütmeyen sosyal bir kooperatif olan Yerli Yeşil Yeni platformunun hikâyesini ve çalışma alanlarını tanıtan Doç. Dr. Tiryakioğlu’nun konuşmasının ardından Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri de sıfır atık ve geri dönüşümle ilgili hazırladıkları çeşitli TÜBİTAK projelerini sundu.

Etkinlik, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününe özel müzik dinletisi, konuğumuza hediye takdimi ve anı fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2024

Yemek Rezervasyonu

KKE Eğitim Programı

2020 Sevgi Yılı

Engelsiz AFSÜ

Skip to content